AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Trabzon ilinde düzenlenen basın toplantısında, dövize para yatıran esnaflara dair soruya “ahlaksızlık” şeklinde cevap verdi.

Milyarlarca ya da milyonlarca dolara sahip olan büyük servet sahiplerinin paralarına para kattığı hatta piyasayı alt üst ettiği bir sistemde, eğer isteseler bu gibilerin yaptığı büyük işlemleri durdurabilecekken hiçbir müdahalede bulunmayan ve bunlara herhangi bir laf söylemeyen siyasetçiler; küçük esnafın yaptığı işlemlere veryansın etmekten geri kalmıyor.

Bir gazetecinin “Bazı esnaflar kendi işlerini çevirsin diye verilen kredi ile döviz bürolarına gidiyor kendi işleri için kullanmadıkları parayı dövize çevirip kenara koyuyor. Doların veya dövizin satışında bir kısıtlamaya gidilebilir mi?” şeklindeki sorusuna Numan Kurtulmuş şu şekilde cevap veriyor:

Devletin kendisine vermiş olduğu Türk lirasını gidip dövize yatırmak bir ahlaksızlıktır. Devlet size işlerinizi döndürün diye aman bu yükün altında kalmayın diye milletin adına yani milletten toplanan paralarla size vermiş olduğu ayakta kalmanızı sağlamak için vermiş olduğu böyle bir parayı maalesef tam da maksadının dışında bir şekilde kullanmak gerçekten büyük bir ahlaksızlık (11 Aralık 2021).