AKP Grup Başkanvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu 20 Şubat 2022 tarihinde HaberTürk kanalında konuk olduğu Açık ve Net isimli televizyon programında sosyal medyada gündem olacak bir iddiada bulundu.

Akbaşoğlu halkımızın maruz kaldığı enflasyon, hayat pahalılığı ve ekonomik kriz hakkında Türkiye ile Avrupa-Dünya ülkelerini karşılaştırdığı konuşmasında şu ifadeler kullandı:

Sıkıntıları görüyorum, kabul ediyorum… Türkiye’de yaşadıklarımızı, Avrupa ile Amerika ile, bütün dünyayla beraber kıyas etmek gerektiğini… Sonuç itibariyle bunun Türkiye’yi etkileyen Türk insanını etkileyen bir kriz olmadığını… Dolayısıyla bugün 150 Euro’ya dolan bir poşet Fransa’da, Almanya’da 750-800 Euro’ya doluyor. Dolayısıyla orada da yüzde 6-7 oranında, 1’lerin altındayken enflasyon; 6-7 kat artmış bir enflasyon…

NOT: 150 Euro olan bir alışverişin 750 Euro’ya yükselmesi için, ülkedeki enflasyon oranının yüzde 400 civarında olması gerekiyor. Yüzde 7’lik bir artış 150 Euro’luk bir alışverişin 160,5 Euro’ya yükselmesi anlamına gelir. Öte yandan o dönem için Fransa’da yıllık enflasyon Ocak’ta yüzde 2,9 olarak gerçekleşmişti.