Cumhurbaşkanlığı kararının 21 Nisan tarihli Resmi Gazetede yayınlanmasıyla; aralarında kolonya, parfüm, şampuan, gözlük, ayakkabı, diş macunu ve mobilyanın da bulunduğu kişisel bakım ve temizlik ürünlerine genelde yüzde 5 ile yüzde 50 arasında ek vergi getirildi.

Eğer 26 Kasım 1999 tarihinde 1 yıllık süre ile çıkarılıp günümüze kadar devam eden Deprem Vergisi gibi olmaz ise ilave vergiler şimdilik 30 Eylül 2020 tarihine kadar çıkarıldı.

21 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 2429 ve 2430 sayılı değişiklikler ile tekstil, konfeksiyon, deri ayakkabı ve benzeri kategoride 2 bine yakın ürüne yüzde 8 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda ek vergi getirildi.

Ayrıca yapılan değişiklik ile yine 1200 civarındaki sanayi ürününe ise yüzde 5.5 ile yüzde 40 arasında değişen oranda ilave gümrük vergisi getirildi.

İlave Vergiden Muaf Ülkeler

İlave gümrük vergisi bazı ülke grupları için uygulanmıyor, uygulanmayan ülkeler şöyle:

AB üyesi ülkeler, EFTA üyesi ülkeler, İsrail, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Fas, Filistin, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Morityus, Moldova, Faroe Adaları, Güney Kore, Malezya ve Singapur.